top of page

איך למצוא סוכנות דוגמניות אמינה והוגנת שלא תנצל אותך? מנטורית דוגמניות סמדר גנזי מסבירה

לא פשוט להיות דוגמנית בתחילת דרכה שמנסה להתמודד לבדה עם מה שצפוי לה בעולם האופנה. הרבה פאן והנאה, נכון. אך לצידם גם לא מעט התמודדויות עם נוכלים ושרלטנים שיעשו הכל כדי לרמות ולנצל. אז איך מוצאים סוכנות דוגמניות אמינה והוגנת שלא תעבוד עליך? את זה בדיוק שאלנו בשידור של תעשיית האופנה - תכנית אופנה שבועית בהפקת גואפו - בית ספר לאופנה.

סמדר גנזי. מנטורית לדוגמניות צעירות
סמדר גנזי. מנטורית לדוגמניות צעירות

כדי לקבל תשובות מקצועיות ברורות, פנינו לסמדר גנזי - דוגמנית מצליחה בעברה וכיום מפיקת ובמאית תצוגות אופנה ומנטורית לדוגמניות צעירות. צפו בוידאו והקשיבו למומחית.


כדי לסדר את התמונה עוד קצת, קבלו כמה עצות זהב מטעמו של עו"ד טל נבו:


"למרבה הצער קיימים שרלטנים רבים אשר מנצלים חולמות אלו לשם יצירת רווחים כספיים עבורם תוך מתן הבטחות שווא לנער או לנערה כי הם הולכים להיות הדבר הבא, כאשר כל מטרתם הינה ניצולו הכספי ולעיתים המיני של אותם צעירים והחתמתם על הסכם דוגמנות מקפח", אומר עו"ד נבו.


"קודם כל, מומלץ מאוד להורה ללוות את ילדו לכל ריאיון בסוכנות דוגמנות כלשהי, אף אם הילד אינו קטין", הוא ממליץ. "כמו כן, רצוי להיפגש עם הסוכנויות הגדולות בלבד אשר עליהן נמנות כיום כחמש סוכנויות בארץ. בסוכנות כזו יש לך את הבטחון, כי מדובר בגוף רציני ואחראי אשר עשוי לקדם את האינטרסים של הדוגמן או השחקן, למרות שגם גופים אלו כוונתם היא, כמובן, להרוויח כספים ואסור לשכוח זאת".


"חשוב מאוד בכל מקרה, לא לחתום על הסכם דוגמנות או כל חוזה דוגמנות המוגש לך במעמד הפגישה הראשונה בסוכנות. יש לבקש שהות של מספר ימים לקריאת הסכם דוגמנות והשורות הקטנות שבו על מנת לוודא כי מה שהובטח בעל פה אכן הועלה גם על הכתב".


"רצוי מאוד גם לקחת עו"ד מטעמך לבדיקת כל הסכם דוגמנות בטרם תחתום עליו. מספר דברים אשר חשוב לוודא כי מופיעים בתנאי חוזה דוגמנות הם:


  • העמלה - יש לוודא כי היא לא תעלה על 30% למרות שלעיתים מנסים סוכני דוגמנות להחתים על עמלה גבוהה יותר.

  • תוקף הסכם דוגמנות, כלומר יש לוודא כי ההסכם הינו לשנתיים עד חמש לא יותר מכך, ובכל מקרה להשאיר לעצמך סעיף השתחררות מוקדם אם אינך מרוצה מהתוצאות שהושגו על ידי הסוכנות אן אם הינך מרגיש מקופח בכל צורה שהיא.

  • לא להסכים לשלם על בוק ואף לא להסכים לקיזוז משכרך עבור בוק שנעשה על ידי הסוכנות. מי שרוצה אותך באמת ומתוך אמונה אמיתית בפוטנציאל שלך, לא ידרוש ממך סכומי כסף אם לא משיג עבורך עבודה. במידה והסכמת לקיזוז עלות הפקת הבוק מעבודות עתידיות, יש לוודא כי הקיזוז יהיה בסך סביר של לא יותר מ-1000 ש"ח. אם מתעקשים על קיזוז גבוה יותר, יש להציע להם כי תביא בוק על ידי צלם פרטי שתיקח מטעמך. אם מסרבים לכך - כנראה שכוונותיהם אינן טהורות.

  • יש לוודא כי הינך רשאי לעבוד בכל עבודה אחרת שלא דרך הסוכנות למעט בתחום הספציפי אותו הינך מעוניין בקידומו על ידם.


בנוסף, הוסיף עו"ד נבו: "חשוב לזכור מעט מאד דוגמניות או שחקניות בישראל מתפרנסות רק מתחום זה. למעשה כ-90% נאלצים להשלים הכנסה מעבודות כגון מלצרות וכדומה, כך שהחלום אינו בר השגה בקלות כפי שזה נראה. אלו שמצליחים באמת בודדים ומדובר בד"כ באלו שזכו לחשיפה תקשורתית וליחסי ציבור מאסיביים ונחשבים כטאלנטים או כשרונות יוצאי דופן.


אם אין לך מספר יכולות כגון שירה, משחק או כישרון נוסף מעבר למראך המצודד, הסיכויים להצליח הם קלושים וקבלת חוזה דוגמנות היא רק ההתחלה ולא מעידה על הצלחה עתידית. בקיצור - היו זהירים ותסמכו רק על עצמכם, על הוריכם ועל עו"ד מטעמכם".


עו"ד טל נבו הינו שותף מייסד במשרד עורכי דין נבו מולסון. ליצירת קשר עם עו”ד טל נבו:

שלחו מייל

טלפון 052-4787850

תעשיית האופנה - תכנית אופנה שבועית

עם טל דקל ואיתי גורביץ

מדי שבת בשידור חי

הפקה: גואפו - בית ספר לאופנה 03-5594772


מידע נוסף על התכנית - הקליקו כאן

הקבוצה הרשמית של תעשיית האופנה - הקליקו כאן


גואפו - בית ספר לאופנה

לימודי עיצוב אופנה, תדמיתנות ותפירה

בניית קריירה בתעשיית האופנה כבר במהלך הלימודים

לפרטים נוספים על לימודים - הקליקו כאן


#דוגמניות #דוגמנית #סמדר_גנזי #תעשיית_האופנה #סוכנות_דוגמניות

607 views0 comments

Recent Posts

See All