top of page

גדעון אוברזון סוגר את הבאסטה: "פורש כדי להיות חופשי". כל הפרטים


בגיל 75, אחרי 56 שנות פעילות, במהלכן הפך לאחד השמות הבולטים והחשובים בתעשיית האופנה המקומית, מודיע מעצב האופנה על פרישה וסגירת הסטודיו המיתולוגי ברחוב גורדון בתל אביב. יחד עם זאת, ימשיך את עיצוב, ייצור וייצוא בגדי הים. קארן אוברזון, בתו שעבדה לצידו במשך שנים והתארחה לאחרונה אצלנו בתעשיית האופנה בסמוך למינויה לתפקיד יו"ר עמותת "לצאת מהקופסא", תתמקד בליווי מעצבים צעירים וחיבורם לעולם העסקי


גדעון אוברזון. פורש. צילום: יחסי ציבור

החנות המיתולוגית של גדעון אוברזון תשאר פתוחה עד חודש מרץ ותסגר אחרי שבוע האופנה בתל אביב, במסגרתו יציגו גדעון וקארן אוברזון קולקציית פרידה מיוחדת. עד לסגירת החנות, מוזמנות לקוחות המעצב למכירת קולקציות חדשות וקולקציות מהעונות הקודמות במחירים חסרי תקדים

הקריירה של אוברזון החלה עוד טרם מלאו לו 20, אי שם בשנות ה- 60, כשגל האופנה החדשה והעדכנית שטף את בירות אירופה, ואצלנו שררה אווירה שמרנית גם מבחינה תרבותית, שהתבטאה, בין היתר, בהחלטה לאסור על להקת הביטלס להופיע בארץ. השמרנות נתפסה אז כחינוך לערכים של דור המייסדים והאופנה המובילה בחו"ל, נתפסה כחלק מתרבות זרה לישראל. גדעון אוברזון היה זה שנתן את הדחיפה להתייחס לאופנה בישראל באותה רצינות ובאותו כבוד שהתייחסו אליה בעולם.


גדעון אוברזון. דור המייסדים. צילום ינאי דיטש

בשנת 1968, בניסיונה של ישראל להתעדכן אופנתית, התקיימה תחרות בין מעצבי האופנה המובילים, על עיצוב מדי הדיילות החדשים של אל-על. אוברזון ניצח בתחרות ועיצב את דמותה של הישראלית גם כלפי העולם - צברית מצד אחד, קלאסית ופונה לעולם המערבי מצד שני.

גם בשנות ה-70, באווירה הקשה ששררה אחרי מלחמת יום כיפור ובשנות המיתון, כאשר שאר האופנאים בני דורו התמוטטו כלכלית, המשיך אוברזון לפעול בחדשנות, כפורץ דרך. במהלך השנים, שמר בית אוברזון על בוטיק אחד, ללא הפצה ברשתות, תפירה עלית ללא קו ייצור המוני. אוברזון עיצב לנשים הבכירות במשק ובעולם הקולנוע והתיאטרון, מלתחות ובגדים לאירועים משמעותיים, כשהלקוחות מגיעות למדידות כך שהבגד נבנה על פי צורכיהן האישיים ותכתיבי הגוף, תוך הקפדה ללא פשרות על איכות החומרים ואיכות התפירה.


גדעון וקארן אוברזו. שבוע האופנה תל אביב. צילום אבי ולדמן

בתחילת שנות ה-80, הקים אוברזון מפעל בגדי ים, תוך הכנסת חידושים נועזים, כמו עיצוב מפתח רגל גבוה ומאז, כבש את השוק הישראלי ואת שווקי חו"ל. עד היום, נמכרים בגדי הים של אוברזון בשווקים מרכזיים בעולם. מפעל בגדי הים הנוכחי נמצא באיטליה וגדעון אוברזון ימשיך וירחיב פעילותו בתחום.

אוברזון קיבל את אוסקר האופנה הישראלי על פעילותו בתחום האופנה העלית כמה שנים ברציפות, ובשבוע שעבר את פרס מפעל חיים מטעם משרד התרבות. אוברזון, נשאר תמיד נאמן לעצמו, אופנה בקווים חזקים, ברורים וארכיטקטוניים, כשהוא מכוון לסקסיות וספורטיביות במידה הנחוצה. קו נקי לצד חופש בחירה אישי.


פורש כדי להיות חופשי. גדעון אובזרון. צילום ינאי דיטש

גדעון אוברזון מסר לתקשורת: "האופנה היא שפה. היא, בעצם תרגום של חיי היום-יום. וזו, ככל הנראה, גם הסיבה שהיום מתלבשים בכל העולם פחות או יותר אותו הדבר - למעט ניואנסים דקים השונים ממדינה למדינה. אני פורש כדי להיות חופשי ליצור בתחומים נוספים וליהנות מחופשות ללא מגבלות".

הסטודיו בגורדון 36, כאמור, יישאר פתוח עד מרץ. במהלך תקופה זו ימכרו קולקציות חדשות וקולקציות מהעונות הקודמות במחירים חסרי תקדים. הפרידה הרשמית תהיה בסמוך לסגירת החנות, במסגרת שבוע האופנה של תל אביב.

צפו בקארן אוברזון מתארחת בתעשיית האופנה - מגזין אופנה שבועי מבית גואפו - בית ספר לאופנה

גואפו - בית ספר לאופנה

לימודי עיצוב אופנה, תדמיתנות ותפירה

המסלול המקצועי ללימודי תעודה

לפרטים נוספים חייגו 03-5594772 או הקליקו כאן

#גדעוןאוברזון #קארןאוברזון #תעשייתהאופנה #עיצובאופנה #מעצבאופנה #אופנהישראלית #מעצבאופנהישראלי